تبلیغات
رونوشت های میثم عبداللهی
رونوشت های میثم عبداللهی
پنجشنبه 22 شهریور 1386

بسم الله الرحمن الرحیم

*

شهر رمضان الذی انزل فیه القران :

رمضان ماهی است که در آن قرآن نازل گردید.

*


سلام عرض میکنم خدمت همه ی شما دوستان عزیز ؛

ماه مبارک رمضان بعد یکسال باز هم فرا رسید تا ما با شرکت در این ضیافت پر برکتی که خداوند ما را درش دعوت کرده بتوانیم به مدت یکماه از مسائل دنیوی دور تر بمانیم و با دعا و مناجات در شب های عزیز این ماه به تزکیه نفس و جان خویش بپردازیم تا شاید.........بتوانیم قطره ای از عبودیت الهی حقیقی را به مزاج خویش بچشانیم و خوشا به حال آنانی که می توانند در این ماه به این طمع لذت بخش برسند و از این دنیای کوتاه و فانی توشه ای را همراه خود ببرند.

امیدوارم شما دوستان هم بتوانید در این ماه حداکثر استفاده را ببرید و توشه مناسبی را برای آن دنیای خود جمع آوری کنید. ( به شرط اینکه ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید ......قبول باشه)امروز هم بار دیگر آمدم تا وبلاگم را بروز کنم اما این پست با همه ی پست هایی که قبلا دادم تفاوت زیادی دارد........امروز از صبح تا حالا دارم درباره ی فضیلت های بیشمار این ماه پربرکت جستجو میکنم اما انصافا انقدر بیشمارند که نمی دانم کدام را برای شما بگویم.

اما در کنار همه ی این فضایل چیزی که بیشتر توجه من رو به خودش جلب کرد فلسفه این ماه و نام گذاری آن بود.

رمضان از ریشه کلمه «رمض‏»می آید که به معناى شدت گرما، و تابش آفتاب بر ریگزار... معنا شده است.....زیرا در زمان نام گذاری ماه های اعراب این ماه در تابستان قرار داشته است.انتخاب همچین واژه‏اى براستى از دقت نظر و لطافت‏ خاصى برخوردار است. چرا كه سخن از گداخته شدن است، و شاید به تعبیرى به معنای دگرگون شدن نفس ما در زیر آفتاب گرم و سوزان است ........ یعنی تحمل نفس ما در برابر ضربات بى امان این رویداد ، زیرا كه رمضان ماه تحمل شدائد و عطش مى‏باشد، عطشى ناشى از آفتاب سوزان یا گرماى شدید روزهاى طولانى تابستان.

و عطش دیگر حاصل است از نفس سركشى است كه پیوسته مى‏گدازد، و سوزشش براستى که جبران ناپذیر است.

در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عكس برقرار است، به این مفهوم كه نفس سركش با چشیدن آب تشنه‏تر مى گردد، وهرگز به یك جرعه بسنده نمى‏كند، و پیوسته آدمى را در تلاش خستگى ناپذیر جهت انجام تمایلات خود وا مى‏دارد. و در همین رابطه است كه مولوى این تشبیه والا را به كار مى‏گیرد و مى‏گوید:

آب كم جو تشنگى آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آید جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زین طلب بنده به كوى حق رسید درد مریم را به خرما بن كشید اما................... از سوى دیگر، عطش ناشى از آفتاب سوزان سیرى پذیر است، و قانع كننده.

پس سعی کنیم در این ماه که دچار عطش و شدائدی میشویم به قناعت و سیری بسنده کنیم.

روزه هایتان در درگاه خدا قبول باشد ......التماس دعا.

موضوع مطلب : صفحه اصلی,
ارسال شده توسط میثم عبداللهی در ساعت 04:39 | نظرت شما ()

درباره ما
منوی اصلی
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نظر شما درباره ی این وبلاگ چیست؟

نویسندگان
صفحات اضافی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :